EndomeTRIO

Co je to endometrium?

Endometrium je slizniční vrstva dělohy, v níž se uchytí oplodněné vajíčko. Endometrium neboli děložní sliznice, nacházející se v nejvnitřnější části děložní stěny, je tedy klíčovým faktorem pro úspěšné otěhotnění. Děložní sliznice se běžně hodnotí pomocí ultrazvuku, ten však posoudí pouze její výšku a strukturu, důležitá je ale i její bakteriální flóra (mikrobiom) a tzv. implantační okno, tedy vhodný čas pro transfer embrya do dělohy.

Vlivem hormonální nerovnováhy v těle ženy (dominance estrogenu nad progesteronem) se může stát, že děložní sliznice roste i mimo dělohu. V takovém případě se jedná o onemocnění zvané endometrióza.

Bakterie v děloze zabraňují úspěšnému zahnízdění embrya.

Rovnováha bakterií v endometriu je důležitá pro úspěšnou implantaci embrya. Pokud se v děloze vyskytují patogenní bakterie, může být tato rovnováha narušena. Test nesoucí název ALICE (Analysis of Infectious Chronic Endometritis) dokáže přítomnost těchto bakterií způsobujících chronické záněty odhalit. Tyto záněty vyskytující se až u 30 % neplodných pacientek mohou být i jednou z příčin opakovaných potratů. Vhodně zvolenou léčbou lze však tuto situaci vyřešit. 

Odebráním vzorku děložní sliznice a jeho následnou analýzou pomocí sekvenování nové generace (NGS) lze odhalit i jiné bakterie zapříčiňující neplodnost ženy. Kompletní přehled o složení děložní sliznice dokáže poskytnout test EMMA (Endometrial Microbiome Metagenomic Analysis). V případě neoptimálního zastoupení bakterií navrhne vhodnou léčbu antibiotiky nebo probiotiky. V testu EMMA je zahrnut i test ALICE.

Je ten správný čas na transfer embrya?

Opakované neúspěšné embryotransfery mohou být pro ženu náročné, a to jak po fyzické, tak psychické stránce. Přestože léčený pár prošel řadou testů a jejich embrya jsou dle výsledků preimplantačního genetického testování připraveny na přenos do dělohy, děložní sliznice na tento transfer připravena být nemusí. 

Implantační okno, tedy přesný čas, kdy je děložní sliznice připravena na uhnízdění embrya dokáže určit test ERA (Endometrial Receptivity Analysis). Jeho výsledky pomohou také stanovit vhodnou hormonální přípravu i její délku. S využitím tohoto testu je u pacientek s opakovaným selháním implantace (uhnízdění) dosaženo 73% úspěšnosti implantace (Implantation Rate).

Další metody testování zralosti Endometria

Domluvte si s námi nezávaznou konzultaci

A udělejte první krok na vaší cestě za miminkem. Lékař s vámi probere vše, co vás zajímá, a navrhne další postup.

Brno, Studentská 812/6

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-18 hodin.

Pohotovost +420 602 592 842
Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-15 hodin.

Pohotovost +420 606 029 983
Brno, Studentská 812/6

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-18 hodin.

Pohotovost +420 602 592 842

Zobrazit na mapě

Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-15 hodin.

Pohotovost +420 606 029 983

Zobrazit na mapě

Splňte si sen o kompletní rodině

Chcete se objednat nebo na něco zeptat? Vyplňte následující formulář a my se vám co nejdříve ozveme.

* Povinné položky
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.