Poruchy imunitního systému stojí za nezanedbatelnou částí samovolných potratů. Zároveň jsou jednou z poměrně obvyklých příčin neplodnosti. Důvodů, proč se imunitní systém, původně orientovaný na obranyschopnost organismu, obrátí proti přirozeným pochodům našeho těla, může být celá řada. Moderní reprodukční medicína dokáže již dnes valnou většinu z nich odhalit a pomoci páru toužícímu po miminku tuto nesnázi překonat. Důležité je ovšem začít problém řešit včas, nastiňuje ve svém komentáři lékařka a ředitelka REPROMEDY Kateřina Veselá.
Existují desítky faktorů, které mohou stát za neúspěšnými pokusy otěhotnět či donosit děťátko. Kromě nezdravého životního stylu, genetických indispozic či pokročilého věku je častou příčinou i špatně fungující imunita. Ta by měla správně naše tělo chránit proti patogenům a odstraňovat z něj cizorodé škodliviny a staré či poškozené buňky. V některých případech se však terčem nežádoucích imunitních procesů stávají vajíčka, spermie, placenta či embryo samotné.
Kdy se mít na pozoru?
Těhotenství je z určitého pohledu imunitně složitá situace. Plod je pro matku de facto z poloviny cizorodá tkáň a mateřský organismus přitom musí v těhotenství plod tolerovat, aby vše mohlo dopadnout dobře. Je nasnadě, že v takto složité regulační soustavě může dojít k poruchám.
Neplodnost způsobená neadekvátní reakcí imunitního systému se často objevuje u žen, které již některým autoimunitním onemocněním trpí. Typicky může jít o některé z řady takzvaných „revmatických nemocí“ – například juvenilní idiopatickou artritidu či systémový lupus erytematodes; poruchu štítné žlázy či cukrovku. Mohou ji však způsobit i opakující se záněty pohlavních orgánů. Nesprávně naprogramované imunokompetentní buňky mohou komplikovat početí i u onemocnění jako je např. endometrióza.
Imunita může ohrožovat schopnost početí, ale i plod samotný
V praxi se špatné nastavení imunity u žen může projevit agresivní reakcí vůči reprodukčním buňkám, ať již jsou to vlastní vajíčka či partnerovy spermie, což má pochopitelně negativní vliv na procesy nutné pro oplození. Nejen protilátková imunita, ale i buněčná imunita může sehrát zásadní roli. Každá z nemocí však má svá specifika a může mít rovněž jiné důsledky pro plodnost.
Zatímco některé poruchy znemožňují oplození, implantaci embrya nebo způsobují časné potraty, jiná onemocnění vliv na schopnost otěhotnět nemají, zato způsobují ohrožení plodu, potrat či předčasný porod. K takovým situacím dochází zejména tehdy, když se terčem autoimunitních reakcí stane cévní systém placenty a dojde ke zhoršení parametrů průtoku krve. To výrazně zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin a vede ke zpomalení vývoje plodu či dokonce k těhotenské ztrátě.
I když se imunitní příčiny neplodnosti objevují výrazně častěji právě u žen, ani mužům se nevyhýbají. Důvodem může být rovněž autoimunitní onemocnění, při kterém se protilátky mohou navázat přímo na hlavičky spermií a způsobit jejich shlukování, což znemožní jejich další pohyb a proniknutí do vajíčka. Poškozená imunita rovněž u některých mužů „napadá“ vlastní spermatogenezi, tedy tvorbu spermií. Autoimunitní poruchy tvorby spermií jsou rovněž častější u mužů, kteří trpí nějakou systémovou poruchou imunity.
Jak přelstít imunitu
I zákeřné imunologické příčiny neplodnosti lze již dnes naštěstí v řadě případů překonat. Velmi úspěšné jsou v tomto ohledu metody mimotělního oplození, konkrétně vpravení spermie do vajíčka, které obejde případný imunologický blok. Stejně tak existují preparáty, pomocí kterých lze zlepšit vyhlídky na implantaci embrya, pokud je imunitně ovlivněn proces jeho implantace. Vzácné případy tzv. antifosfolipidového syndromu, který vede k potrácení v pozdějších fázích těhotenství nebo k předčasnému porodu, lze řešit podáváním imunoglobulinů.
Ve všech ohledech platí, že pokud některý z partnerů trpí autoimunním onemocněním, je důležité konzultovat plánovaný proces početí miminka s odborníkem. Řada nemocí imunitního systému nemusí nutně snižovat plodnost. Mohou se nicméně ve zvýšené míře projevit v době těhotenství, kdy je ženská obranyschopnost pod vysokou zátěží. Ohroženo pak není pouze zdraví nenarozeného děťátka, ale i ženy samotné.
Zásadní je rovněž řešení problému neodkládat, neboť některá autoimunní onemocnění mohou zapříčinit předčasnou menopauzu a nečekaně brzy ukončit plodné období ženy. Tomu lze předejít včasnou návštěvou odborníka. Obvyklým doporučením pro ženy, které otěhotnění odkládají, je nechat si zamrazit svoje vajíčka v optimálním fertilním věku na reprodukční klinice. Pokud se poté v budoucnu objeví jakékoli komplikace, může ženě tento krok zachránit šanci na početí miminka.