Spontánní potrat je obrovskou ztrátou pro každou ženu. Ze všech těhotenství skončí spontánním potratem asi 12-20 % , a to nejčastěji v prvím trimestru. Mnohdy může žena potratit poškozený plod a nemusí o tom ani vědět. Projeví se to u ní třeba jen opožděním menstruace. Z tohoto důvodu tak mohou být čísla podhodnocená a problém může být daleko častější.
Kolem tématu potrácení existuje spousta mýtů. Důležité je vědět, že potrat je chybou v postimplantační fázi početí, v žádném případě ne vaší chybou. Zároveň pamatujte na to, že problém opakovaného potrácení je dobré řešit zavčas s reproduktologem.
Proč k potratům dochází?
Genetické abnormality
Drtivá většina potratů zůstává nevysvětlených, a to zejména z důvodu toho, že se důvod nezjišťuje. Alarm se spustí až v situaci, kdy má žena za sebou dva, tři nebo i více potratů. Nejčastějším důvodem potom bývají genetické abnormality. U žen, které prožily potrat je prevalence nějaké genetické abnormality až 45 %. Pro tento důvod hovoří, pokud se v rodině napříč generacemi vyskytovaly případy potratů. Je tedy vhodné vyhledat odbornou péči a provést náležitá genetická vyšetření.
Antifosfolipidové protilátky
Až 15 % žen s anamnézou opakovaných potratů má v krvi zvýšené antifosfolipidové protilátky. Tento stav je příznačný pro takzvaný Antifosfolipidový syndrom. Jde o autoimunitní onemocnění, kdy protilátky způsobují uzávěry cév v těle. Kromě vzniku trombózy či plicní embolie je syndrom typický pro spojení se vznikem těhotenských komplikací. Některé z dalších dědičných poruch srážení byly ve studiích spojeny s vyšším výskytem potratů.
PCOS
Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je jednou z nejčastěji diagnostikovaných příčin opakovaného potrácení. V této skupině žen se totiž zjistí až ve 40 % případů. Syndrom je způsobený endokrinní nerovnováhou a je diagnostikován pomocí ultrazvukového vyšetření. Pacientky jsou sledovány pro vyšší riziko vzniku komplikací jako je diabetes 2. typu, hypertenze či depresivní stavy.
Další důvody
K dalším vyšetřením prováděným pacientkám s historií potratu patří vyšetření funkce štítné žlázy. Zjištěné vady mohou být do té doby skryté, ale ženy s protilátkami proti štítné žláze či při hypothyroidismu mají vyšší riziko potrácení.
Některé z dalších známých příčin opakovaného samovolného potratu jsou abnormality dělohy, poruchy imunitního systému, infekce kouření, alkohol nebo užívání drog.
A co muži?
Když se zkoumala kvalita spermatu u párů potýkajících se s opakovanými potraty, tak se zjistil vyšší výskyt poškozené DNA spermií. K dalším objevům patřily chromozomální abnormality spermií či snížený počet spermií v ejakulátu. Toto jen potvrdilo důležitost zkoumání kvality spermií muže v páru řešící tuto situaci.
Jaká je šance, že při dalším těhotenství opět potratím?
Potrat je obvykle jednorázová záležitost, nicméně 4 % párů zažije dva potraty a 1 % párů dokonce tři a více. Tento stav nazýváme jako opakovaný samovolný potrat. Vyšší věk ženy i předchozí potrat zvyšují pravděpodobnost potratu dalšího. Po dvou potratech je šance, že i ten třetí bude mít stejný osud až 25 %, pro čtvrtý až 46 %.
Co dělat, když se mě tento problém týká?
Z předchozího výčtu informací je jasné, že je velmi důležité o problému mluvit. Partneři musí překonat nastalý smutek a vyhledat odbornou pomoc, nejlépe ihned. Je totiž velká šance, že lékaři dokážou překlenout zdravotní překážky a dovést pár k vytouženému miminku. Při antifosfolipidovém syndromu se pomocí předepsání určitých léčiv dá dosáhnout lepších vyhlídek pro donošení děťátka. Faktem je, že opakovaný výskyt potratů může být prvním příznakem nějakého endokrinního či hematologického onemocnění a je třeba takový stav vyšetřit.
Dá se opakované potrácení řešit IVF léčbou?
Spousta žen si myslí, že nikoliv, ale opak je pravdou. Ženy, které trpí opakovaným potrácením totiž tvrdí, že nemají problém s otěhotněním a nejsou neplodné, tudíž centra pro léčbu neplodnosti nevyhledávají. Je ale potřeba vědět, že reprodukční centra pomáhají párům s širokým spektrem komplikací a jejich cílem je pomoci páru k vytouženému zdravému miminku.
Platí tedy rozhodně neotálet, nebát se a poradit se s reproduktologem. V součastosti již existuje metoda, která umí zjistit genetický statut embrya a zvolit to nejvhodnější pro transfer do dělohy ženy. Touto metodou je preimplantační genetický screening, který pár podstoupí v rámci IVF cyklu.