„Náš příběh se začal psát v létě roku 2015. Měli jsme krátce po svatbě. Školu jsme měli hotovou, práci jsme měli, bydlení taky, takže rozhodnutí pořídit si dítě bylo tak nějak na místě. Na co bychom taky měli čekat, přece jen nikdo nemládneme a většinou to taky nepřijde hned.
O tři čtvrtě roku později mi bylo diagnostikováno PCOS. Manžel absolvoval vyšetření spermiogramu a hledalo se to nejlepší řešení – hormonální stimulace nebo návštěva reprodukční klinika. Vzhledem k tomu, že manželův výsledek nebyl úplně ideální, dohodli jsme se, že půjdeme rovnou na kliniku.
Protože bylo před prázdninami, dohodli jsme si termín až na začátek září. Pan doktor Veselý nám vysvětlil naší situaci a doporučil léčbu. Byla nám ještě odebrána krev na další vyšetření, a ještě téhož roku jsem podstoupila hormonální stimulaci. Vyšlo to nějak přes Vánoce a vajíčka mi byla odebrána hned zpočátku ledna roku 2017. Odebraných vajíček bylo dost, ne všechna však byla vhodná k oplodnění, po genetickém vyšetření nám zbyla tři zdravá embrya, která byla kryokonzervována.
V dalším cyklu jsem měla podstoupit KET, jenže se mi na vaječníku objevila cysta, takže se čekalo, jestli zmizí nebo ne. Bohužel však sama nezmizela a byl mi doporučen chirurgický zákrok. Čekací doba na všechny neakutní zákroky je poměrně dlouhá, takže jsem zákrok nakonec podstoupila až v červnu. Následovala rekonvalescence a na podzim jsme se opět vydali do Repromedy. Po hormonální přípravě mi bylo transferováno jedno embryo. To se sice uchytilo, avšak v šestém týdnů jsem potratila. Naštěstí jsem nemusela na revizi, a tak nebyla rekonvalescence tak dlouhá. Po Novém roce jsme se vydali na další KET. Tento bohužel nebyl úspěšný, proto přišlo rozhodnutí dát si na chvíli pauzu.
Začali jsme plánovat letní dovolenou, ze které se nakonec vyklubaly krásné tři týdny strávené u moře a na horách. Parádně jsme si ji užili a opravdu si psychicky odpočali. Po návratu jsme plánovali zavolat do Repromedy a domluvit se na dalším termínu. Všechno nabralo rychlý spád, hned v týdnu po návratu jsem dostala termín na kontrolu. Do toho nám ještě vyvstala změna bydlení, a tak na úvahy, zda to tentokrát vyjde nebo ne nezbyl čas.
A najednou byl po dalším KET pozitivní těhotenský test, další kontrola dopadla dobře a my se začali těšit na miminko. Sice jsme stále měli strach, jestli to tentokrát vyjde, ale čas postupoval, břicho se začalo kulatit, až se nám nakonec v dubnu narodil krásný chlapeček.
Cesta k miminku byla dlouhá a psychicky náročná, ale díky podpoře rodiny a profesionálnímu přístupu všech v Repromedě, kterým bychom chtěli tímto moc poděkovat, byla nakonec úspěšná. Začátky s miminkem byly taky divoké, ale rozhodně bychom neměnili.“
Monika
Ovariální faktor a hormonální poruchy.
Ovariální faktor jako jedna z příčin ženské neplodnosti má úzkou souvislost s hormonálními poruchami. Nejčastěji souvisí s tzv. anovulací – ve vaječnících nemohou dozrávat folikuly a nedochází k uvolňování zralých vajíček.
K poruchám ovulace často dochází u pacientek se syndromem polycystických ovarií (PCOS), při kterém se ve vaječnících tvoří nadměrné množství drobných folikulů, jenž ale následkem hormonální nerovnováhy nejsou schopné dozrát a uvolnit vajíčko. PCOS může být spojen s nadměrnou tvorbou mužského hormonu testosteronu a kosmetickými potížemi – zhoršená kvalita pleti, mastné vlasy, nadměrné ochlupení (proto jej také označujeme jako hyperandrogenní syndrom).
Kromě hormonální léčby lze dozrávání vajíček podpořit i vhodně zvolenou stravou, například zvýšením příjmů fytoestrogenů (přírodní alternativa k syntetickým hormonům.